01 / 08 / 1397 Heart

بی خوابی در بارداری

مولف : فریال حقانی پور (کارشناس مامایی) ، بازدید : 1124

بی خوابی در بارداری

چند راه حل براي بي خوابي در بارداري 👇👇👇
❤️ بارداری بر روی هردو کمیت خواب و کیفیت خواب تاثیر می گذارد.از دلایل اختلال خواب در بارداری می توان تغییرات سطح هورمونی،ریفلاکس ،بیدار شدن مکرر در شب برای ادرار کردن،استرس و اضطراب را نام برد🌺🌺🌺🌺
✍️ چند راه حل برای رفع این مشکل 🤔🤓
✔️  نوشیدن مایعات در طول روز میزان نوشیدن مایعات را افزایش و در شب مصرف آن را به حداقل برسانید.
✔️  ورزش و تحرک انجام حرکات ورزشی منظم، برای سلامتی، افزایش گردش خون و در نتیجه کاهش گرفتگی شبانه عضلات پا مفید است. از انجام تمرینات ورزشی در اواخر روز خودداری کنید، زیرا ورزش باعث افزایش آدرنالین در بدن تان می گردد و این موضوع می تواند باعث بی خوابی شما در شب گردد.                
✔️اضطراب و استرس، استرس و اضطراب یکی از مهم ترین دلایل جلوگیری از یک خواب راحت شبانه است. به یاد داشته باشید نگرانی، کمکی به شما نمی کند، اما صحبت درباره آن می تواند در رفع مشکل کار ساز باشد. اگر مسایلی در زندگی شما است که موجب نگرانی تان می گردد، پیدا کردن دوست یا یک مشاور حرفه ای که به حرف شما گوش دهد بسیار مفید است.
✔️برنامه ریزی منظم، اگر یک برنامه منظم و پایدار برای ایجاد آرامش در شب داشته باشید،🤔 می تواند موجب سهولت بیشتر در خواب گردد. یک برنامه آرامش بخش مانند: نوشیدن یک فنجان چای بدون کافئین یا شیر گرم،☕️ خواندن بخشی از یک کتاب لذت بخش،📚 گرفتن دوش آب گرم،🛁 گرفتن ماساژ و شانه کردن مو.💇

✔️به دست آوردن یک وضعیت مناسب در طول سه ماهه سوم، با خوابیدن بر روی سمت چپ خود امکان رسیدن جریان خون به جنین و رحم و کلیه خود تان را افزایش می یابد. از دراز کشیدن به پشت برای مدت طولانی اجتناب کنید.
✔️بهبود سوزش سر دل برای جلوگیری از سوزش سر دل، تا ۱ الی ۲ ساعت بعد از غذا خم نشوید. اگر دچار سوزش سر دل شده اید، هنگام خواب سر خود را بالای بالش قرار دهید. هم چنین از خوردن غذا های تند و اسیدی یا سرخ شده پرهیز کنید، زیرا مشکل را شدید تر می سازد.
✔️چرت زدن در طول روز، اگر شب ها نمی توانید راحت بخوابید، پیدا کردن یک نقطه آرام برای استراحت و چرت زدن حتی به مدت نیم ساعت در روز، خستگی شما را رفع می کند.
✔️استفاده از بالش بارداری با استفاده از یک بالش مخصوص بارداری بدن خود را حمایت کنید. برای راحتی بیشتر یک بالش را در زیر زانو و یک بالش در زیر شکم خود قرار دهید.
✔️رژیم غذایی مناسب پرهیز از مصرف کافئین و الکل، افزایش تعداد میان وعده های شیرین و مناسب مانند کراکر، و هم چنین خالی نگه نداشتن معده و داشتن یک رژیم غذایی مناسب، مفید است.
🌺 البته فکر میکنم بعد خووندن این مطلب دیگه یه خواب خوب و راحت داشته باشین 😝❤️