11 / 09 / 1399 Heart

حاملگی چندقلویی

بازدید : 96

حاملگی چندقلویی

💠علائم بارداری چندقلویی💠بارداری باعث تغییراتی در بدن شما می شود، که شدت این تغییرات در بارداری چند قلویی بیشتر نیز می گردد. در ادامه به توضیح این تغییرات می پردازیم.👇👇👇
 
🔴تأیید سونوگرافی
 
🔹تنها روش صد در صد دقیق برای مشخص شدن بارداری دو یا چند قلویی از طریق سونوگرافی است . مانیتور سونوگرافی بدون شک نشون میده که آیا بیشتر از یک جنین در رحم مادر وجود داره یا نه. نشانه های دیگر فقط احتمال بارداری دو یا چند قلویی رو نشون میده ولی تنها راه برای اطمینان از وجود بارداری چند قلویی سونوگرافی است.
 
🔴 ضربان قلب چند گانه
 
🔹با استفاده از داپلر تشخیص بارداری دو یا چند قلویی در سه ماهه اول بارداری یکم سخته . پزشک متخصص میتونه در بارداری های بیش از یه قلویی ٬ بیش از یک ضربان قلب رو تشخیص بده . با این وجود تشخیص آن بسیار سخته و ممکنه به اشتباه صدای قلب مادر رو به عنوان صدای قلب جنین تشخیص داده بشه! لذا تبحر سونولوژیست اهمیت زیادی دارد.
 
🔴حجم خون
 
🔹میزان متوسط افزایش حجم خون در اواخر بارداری تک قلویی ۴۰ الی ۵۰ درصد است در صورتی که در بارداری چند قلویی در حدود ۵۰ الی ۶۰ درصد می باشد، یعنی در حدود ۵۰۰ میلی لیتر بیشتر از بارداری تک قلویی است. نسبت افزایش توده گلبول های قرمز در بارداری دو قلویی کمتر از بارداری تک قلویی می باشد. افزایش قابل توجه حجم خون و هم افزایش نیاز به آهن و فولات، احتمال ابتلای شما را به کم خونی افزایش می دهند.
 
✳️نکته
🔸میزان متوسط خونریزی در زایمان طبیعی بارداری دو قلویی، ۱۰۰۰ میلی لیتر و به عبارتی دو برابر بارداری تک قلویی است.
 
🔴 رشد رحم
 
🔹میزان رشد رحم در بارداری چند قلویی بسیار بیشتر از حاملگی تک قلویی است، ممکن است حجم رحم و محتوای غیر جنینی ۱۰ لیتر یا بیشتر و وزن آن به بیش از ۹ کیلو گرم برسد. به ویژه در دو قلوهای همسان تجمع سریع بیش از حد مایع آمنیوتیک رخ می دهد. بزرگ شدن اندازه رحم، اعضای داخلی شکم را به طور قابل توجهی تحت فشار قرار دهد و این موضوع ممکن است مانع تحرک شما و ایجاد زندگی کاملا ساکن شود.
 
🔴 فشار خون
 
🔹نوع الگوی تغییر فشار خون در زنان دارای بارداری چند قلویی متفاوت می باشد. فشار خون دیاستولی یا مینیمم زنان دارای بارداری چند قلویی در مقایسه با فشار خون دیاستولی زنان دارای بارداری تک قلویی در هفته ۲۰ بارداری کمتر است، اما تا هنگام زایمان به میزان بیشتری افزایش می یابد.
 
🔴اندازه گیری سطح هورمون HCG
 
🔹پزشکان ممکنه به دلایل مختلف میزان هورمون اچ سی جی رو اندازه گیری کنن . اچ سی جی از هورمون هایی است که در حین حاملگی در خون و یا ادرار زنان حدود ده روز پس از بارداری تولید میشه . سطح این هورمون در هفته ده بارداری به حداکثر خود میرسه .میزان سطح هورمون اچ سی جی در زنانی که دوقلو باردار هستن بیشتره .
 
🔴 تهوع و استفراغ شدید
 
🔹حدود ۵۰ درصد از زنان باردار تهوع و استفراغ بارداری رو تجربه میکنن . قطعأ مادرانی که چند قلو باردار هستند از این قضیه مستثنا نیستن بلکه استفراغ و تهوع بارداریشون ممکنه دو چندان باشه.
 
🔹درکل در سه ماهه اول بارداری، زنان دارای بارداری چند قلویی دچار درجاتی از حالت تهوع و استفراغ می شوند که بیشتر از حد قابل مشاهده در بارداری تک قلویی است.
🔹این موضوع می تواند به دلیل میزان بیشتری از هورمون بارداری یا hCG باشد که در خون جریان دارد. میزان این هورمون در بارداری چند قلویی با جنین های بیشتر بالاتر است. در هر صورت چه بارداری تک قلویی و چه بارداری چند قلویی، حالت تهوع و استفراغ در اواخر سه ماهه اول از بین می رود.
 
🔹 باتوجه به آمار های گرفته شده از مادرانی که چند قلو باردار هستن ٬ تنها ۱۵ درصد از آنها تهوع و استفراغ شدیدتری نسبت به مادرانی که بارداری یک قلویی دارن ،رو تجربه میکنن .
 
🔴 افزایش وزن
 
🔹فقط مادرانی که چند قلو باردار هستن ممکنه تو سه ماهه اول بارداریشون افزایش وزن پیدا کنن . افزایش وزن سریع در سه ماهه اول بارداری در بارداری های تک قلویی ممکنه بدلیل خوردن بیش از حد نیاز باشه . مادرانی که چند قلو باردار هستن تنها مقداری بیشتر از مادران باردار عادی افزایش وزن دارن .
 
🔴سن بارداری
 
🔹هر چه سن بارداری بیشتر میشه ٬ پزشک و یا ماما ممکنه بیشتر مادرانی رو که بارداری دو یا چند قلویی دارن رو معاینه کنه .
 
🔴 بیشتر شدن حرکت جنین
 
🔹حس کردن حرکت جنین در رحم ٬ یکی از لذت بخش ترین جنبه های بارداری است . تقریبأ بیشتر مادرانی که دو یا چند قلو باردار هستن زودتر و بیشتر از مادرانی که یک قلو باردار هستن حرکت جنین رو حس میکنن . اغلب مادرانی که دو یا چند قلو باردار هستن ٬ خیلی زود حرکت جنینشون رو حس میکنن .
 
🔴 احساس خستگی مفرط
 
🔹احساس خستگی شدید شکایت اغلب مادران با بارداری چند قلویی است . بی خوابی ٬ بی حالی و احساس خستگی در سه ماهه اول بارداری های دو یا چند قلویی ٬ نسبت به بارداری های یک قلویی میتونه شدید تر باشه . در برخی موارد ٬ احساس خستگی میتونه بخاطر کار ٬ استرس٬ عدم تغذیه مناسب و یا داشتن فرزند دیگر باشه اما همچنین میتونه بخاطر بارداری چند قلویی باشه.