15 / 09 / 1399 Heart

انواع بی حسی در زایمان: اپیدورال و اسپاینال

مولف : فریال حقانی پور (کارشناس مامایی) ، بازدید : 252

 

yesلطفا پس از مطالعه مطلب ذیل برای درک بهتر موضوع مطرح شده، فایل ویدیو دانلود شده در انتهای مقاله را ببینید
 
🌺 بیحسی موضعی اپیدورال در زایمان طبیعی:برای انجام اپیدورال داروهای بیهوشی را از طریق یک سوزن مخصوص به فضای اپیدورال - محیط بین لیگامان بین ستون مهره و خود نخاع در کانال نخاعی- وارد می‌کنند.
🔷نکته مثبت این روش بیحسی، هوشیار بودن مادر حین انجام جراحی است.
 
🔶اگرچه مادر نمی‌تواند محل انجام عمل را ببیند اما به سرعت و بعد از خارج کردن جنین از رحمش می‌تواند نوزاد را در آغوش بگیرد و این از نظر روحی و ارتباط عاطفی مادر و نوزاد بسیار حائز اهمیت است.
در زايمان بيدرد يا زايمان اپيدورال سعی می شود مادر بدون تحمل درد زیاد، نوزاد خود را به دنیا آورد. زایمان بی درد با بیحسی اپیدورال انجام می‌شود ونوعی بیهوشی موضعی است که اعصاب ارتباط دهنده کانال زایمان و مغز را بیحس می کند. این نوع بیحسی توسط متخصص بیهوشی انجام می‌شود. به این شکل که شما به پهلو دراز می کشید و ماده بیحسی به داخل ستون فقرات تزریق می‌شود و 15 تا20 دقیقه بعد اثر می کند.
این نوع بیحسی نقش بسیار مهمی در کاهش درد به خصوص در زایمان های بسیار دردناک ایفا می‌کند.
✅ چه زمانی در طی زایمان میتوان از بیحسی اپیدورال استفاده کرد؟
اکثر زنان باردار هنگامی بیحسی می خواهند که درد زایمان شدید شده و دهانه رحم ۵تا۶ سانت باز شده است.
🔆 مزایای این روش :
باعث کاهش درد در حین زایمان طبیعی می شود. اگر خانمی دچار فشار خون بالا باشد، معمولاً برای انجام زایمان طبیعی با مشکل روبرو می‌شود اما این روش می تواند به کاهش فشار خون اوو انجام زایمان طبیعی کمک کند. مادر موقع زایمانش هوشیار است و می‌تواند لحظه به دنیا آمدن نوزاد خود را درک کند.
🔆معایب این روش :
در پاها احساس سنگینی به وجود می‌آید و درنتیجه مادر احساس ناتوانی در قرار گرفتن در وضعیت مناسب خواهد داشت. ممکن است مادر در کنترل ادرار ناتوان شود و حتی بی اختیاری موقت ادراری پیدا کند. مادر در بین درد ها و پس از آن تا چند ساعت قادر به خروج از تخت نیست. بایستی انقباضات رحمی و قلب جنین مرتب کنترل شود زیرا احتمال افت قلب جنین وجود دارد. بعضی از زنان پس از دریافت بیحسی دچار کمردرد می شوند. مادر به علت این که انقباضات رحمی را حس نمی کند، نمی تواند در خروج جنین به خوبی کمک کند و زور بزند.
‼️توجه ‼️
استفاده از این روش اگر چه ترس بسیاری از مادران را برای زایمان طبیعی از بین می برد اما لازم به ذکر است که نیاز به متخصص بیهوشی ومامای باتجربه و پزشک متخصص خبره ای دارد،تا همه چیز به خوبی پیش برود.
 
🌺چگونگی انجام بی‌حسی اسپاینال🌺
 
برای انجام بی‌حسی اسپاینال، متخصص بیهوشی با مشخص کردن محل دقیق تزریق در ستون فقرات، سوزنی را وارد بدن می‌کند. سوزن از سخت‌شامه یا دورا که لایۀ محافظ نخاع است عبور می‌کند و پس از برگشت مایع نخاعی، متخصص بیهوشی از دقیق بودن محل مطمئن می‌شود و در این حالت در سه تا پنج ثانیه تزریق را انجام می‌دهد. در این روش سوزن بعد از تزریق خارج خواهد شد.
🌺تفاوت بی‌حسی اسپاینال با اپیدورال🌺
 
بی‌حسی اسپاینال با روش بی‌حسی اپیدورال از چند جهت تفاوت دارد. در بی‌حسی اسپاینال، داروی بی‌حسی به طور مستقیم به مایع نخاعی تزریق می‌شود، اما در روش اپیدورال، داروی بی‌حسی به فضای بیرونی اطراف نخاع وارد می‌شود. همچنین در بی‌حسی اسپاینال، داروی بی‌حسی به جای تزریق مداوم، تنها یک بار تزریق می‌شود، در نتیجه، روند بی‌حسی سریع و کامل است اما تنها چند ساعت دوام می‌آورد. اگر تمایل دارید تا آخرین لحظه‌ها درد را خودتان کنترل کنید یا اگر پیشرفت زایمان بسیار سریع است و امکان دارد موعد زایمان شما هر لحظه فرا برسد و فرصتی برای انجام روش اپیدورال ندارید، احتمالاً پزشک برای شما بی‌حسی اسپاینال تجویز خواهد کرد. همچنین اگر طی فرایند زایمان نیاز به عمل سزارین پیدا کنید و کاتتر اپیدورال قبلاً قرار داده نشده باشد، می‌توانید از روش بی‌حسی اسپاینال استفاده کنید.
فایل ویدیو انواع بی حسی ها 


Download Attachment