24 / 08 / 1399 Heart

سونوگرافی دهانه رحم (سرویکس)

مولف : فریال حقانی پور کارشناس مامایی ، بازدید : 225

سونوگرافی دهانه رحم (سرویکس)

 

طول سرویکس ( دهانه رحم) چیست؟ اطلاع از وضعیت داخلی بدن در دوران بارداری بسیار مهم است. قسمت پایین یا دهانه رحم که با واژن ارتباط دارد، سرویکس نامیده می شود. طول سرویکس ورودی دهانه رحم است. این اندازه در طول دوره بارداری تغییر می کند. طول سرویکس در هنگام زایمان به تدریج کاهش می یابد و در نهایت، دهانه رحم به طور کامل باز می شود تا زایمان انجام شود. اما در برخی از زنان، دهانه رحم ممکن است پیش از موعد نرم و باز شود. این مسئله می تواند منجر به زایمان زودرس شود❗️
🔆 علت تغییرات زودرس در طول سرویکس در بارداری چیست؟
 
عوامل زیادی وجود دارد که می تواند منجر به کاهش زودرس طول سرویکس گردد، از جمله:
〽️ تفاوت های آناتومی خانم ها
〽️رحمی که فراتر از ظرفیت کشیده شده است
〽️ عوارض بارداری مانند خونریزی
〽️ عفونت
〽️التهاب
〽️ سرویکس نامناسب
 
****با سونوگرافی منظم، پزشک می تواند تشخیص دهد آیا در معرض خطر زایمان زودرس هستید یا خیر❓
این سونوگرافی به دو صورت انجام می شود از روی شکم و واژینال (داخلی) که در تشخیص سرویکس نارسا یا کوتاه شده سونوگرافی واژینال ارجح میباشد چون دقت بالاتری دارد.
در صورت وجود مشکل پزشک آن را برطرف می کند.
 
❌ در صورت داشتن سرویکس کوتاه چه باید کرد؟
 
دکتر چه خواهد کرد:
 
اگر درد زایمان شروع شده باشد، کار زیادی از پزشک برای جلوگیری از زایمان زودرس بر نمی آید. اما در غیر این صورت، پزشک می تواند اقدامات لازم را برای جلوگیری از زایمان انجام دهد!
 
۱- تداخلات هورمونی:
 
پروژسترون برای جلوگیری از زایمان زودرس مورد استفاده قرار می گیرد.
 
۲- سرکلاژ:(دوختن دهانه رحم)
 
اگر بارداری شما هنوز به هفته ۲۴ بارداری نرسیده است، پزشک توصیه می کند از سرکلاژ استفاده کنید. این عمل شامل دوختن دهانه رحم است (چه زمانی پزشک به شما عمل سرکلاژ( دوختن دهانه رحم در بارداری) را پیشنهاد می دهد؟
✍اگر سابقه زایمان زودرس داشته باشید، این عمل با صلاح دید دکتر انجام می شود. بحث هایی در مورد استفاده از سرکلاژ وجود دارد زیرا می تواند باعث عفونت رحمی و تحریک سرویکس شود. اما متخصصان بر این باورند که مزایای این روش بیشتر از خطرات آن است.
 
۳- استراحت مطلق:
 
پزشک همچنین می تواند از گزینه های درمان دیگر برای جلوگیری از زایمان زودرس استفاده کند.
 
✍اکنون می دانید طول سرویکس چیست
اما نگران نباشید. اگر متقاعد شوید که در معرض خطر زایمان زودرس هستید، پزشک سونوگرافی را به صورت منظم انجام می دهد.👉 و انجام سونوگرافی های منظم جهت ارزیابی طول دهانه رحم بسیار حایز اهمیت است.